ההתפכחות המקצועית שלי

  משרת החלומות, הצוות המושלם, השכר והתפקיד ההולמים אותי ביותר.. גם אתה ביקשת את המשאלה הזו לא פעם? אכן, כולנו רוצים להגיע למקום בו נשמח להתעורר בבוקר ובמקום ללכת לוף הים לקניון או לג'ים נשמח ללכת לעבודה ובמפתיע גם לעבוד. בתרבות הישראלית, עם שחררוננו מצהל אנו פונים ללימודים אקדמאים אשר בתקווה יעניקו לנו "מקצוע לחיים". בו בזמן עם המצב הכלכלי אנו מתנדנדים בין עבודות זמניות במוקדים בייביסיטר או חיי הלילה, עבודות שהן (לרוב) לא שאיפת חיינו. לעיתים ההורים או החברה מושכים אותנו לבחירת תחום לימודים אשר בתומם לא יובילו אותנו למקצוע אותו נרצה לעבוד בו. בעידן של היום רוב רובם של האנשים מחליפים משרה, בין אם חברה בה הם עובדים (כל שנה וחצי לערך) או תפקיד שונה בהחלט בממוצע (כל שש שנים)  נתונים אלה נמצאו לאחר מחקרים וקבלת ממצאים מה- 13 שנים האחרונות. אם כך מיהו זה שנהנה בעבודתו? ואיך תוכל להשיג את משרת חייך?

  הבחירה היא אינסופית, מגנן (של גינות) או גנן של (גנים) למנצח בתזמורת ועד מהנדס אנרגיה מירקות.
  בילדותינו חלמנו להיות נסיכה אסטרונאוט זמרת וכבאי, וכשבגרנו ותכונותינו החלו להתבסס למדנו להכיר את האיכויות שבנו את התחומים אשר מעניינים מושכים ומאתגרים אותנו. למרות הלמידה הזו, אנו לעיתים נמשכים למשרות "מקובלות" מה שמוביל להצע רחב ביותר וביקוש נמוך ויוקר המשרה הולך ונעלם. מידי תקופה בעליי ההון "ממציאים" משרה אשר תשרת את מטרותיהם העתידיות ואף מאפשרים מימון עבור קבלת תעודה מתאימה. אך בסופו של יום רק אתה תדע מהי המשרה שתגרום לך להנאה וחיוך. אתה יכול להיעזר ב ייעוץ עסקי על ידי יועץ מוסמך שיעזור לך ויכוון אותך לדרך המקצועית שלך.

  נפגשתי עם אדם נחמד לפני תקופת מה למספר פגישות ייעוץ עסקי לצורכי פתרון מקצועי ארוך טווח עבורו, לו אהבה ענקית לאופנועים עוד מגיל הנעורים (הילד בן 48 היום) הוא סיפר לי שניסה לחבר בין התחביב רב השנים ולבין מקור הפרנסה ופנה לעבודה כמכונאי, בה החזיק מספר חודשים מועט, לעיתים שילוב בין תחביב לעבודה ממשית הוא לא הפתרון למציאת משרת חייך.
  לעיתים נמצא את עצמינו במערבולת שתוביל אותנו לקחת על עצמינו עבודה מכורח המציאות הכלכלית והחברתית כאחד במקרה כזה לרוב נתפשר על משרה שלא תהא רלוונטית עבורך לטווח הארוך.

  החכמים שביננו יתורו אחר חיפוש עבודה בעודם עובדים (כמובן שלא יזניחו את העבודה הקיימת עם מציאת החדשה ללא הודעה מוקדמת, ויסיימו את תפקידם באופן החיובי ביותר), אך החופש הכלכלי בעת חיפוש עבודה בצורה כזו מאפשר לך מרווח נשימה ואף מקום לבררנות עד אשר תמצא המשרה ההולמת עבורך.

  איך תדע מהי המשרה הנכונה לך? עם או בלי ייעוץ עסקי
  הכן רשימה עם התכונות האישיות שלך (לדוגמא איש שקט, שתלטן, כריזמתי וכו'), בקש מהסובבים, האישה ההורים וחברים הקרובים ואף מנהלים בוסים מעברך להכין את אותה רשימה. כך תוכל לדעת מהם התכונות אשר אתה רואה בעצמך והתכונות אותן הם רואים בך. צמצם את הרשימה לכדי 10 תכונות מרכזיות. שים רשימה זו בצד.
  הכן רשימת כישורים (לדוגמא "איש ידיים" לימודים שונים וכו')
  במשך כשבוע ימים הסתובב עם פנקס קטן, בו תכתוב מבוקר עד לילה מקצועות שמעניינים אותך, אל תחשוש וכתוב ככל העולה על רוחך, האופק הוא המטרה, האופק יגשים את המטרה.
  לאחר שבוע צמצם את הרשימה לכדי 30 משרות, זה הזמן לסקר שוק קטן, בדוק מי מהמשרות מופיעה בלוחות הדרושים ובמילים אחרות לאילו מן המשרות יש ביקוש. צמצם רשימה זו לכעשרה משרות.
  כעת בחן את כישוריך ותכונותיך אל מול המשרות.
  אפשרות ראשונה היא שמשרת החלומות שלך היא משרה שתוכל לבצע הן מבחינת תכונותיך והן מבחינת כישוריך.
  אפשרות שנייה היא שמשרת החלומות שלך היא משרה שתוכל לבצע מבחינת תכונותיך אך לא מבחינת כישוריך וכאן הינך מגיע לצומת דרכים, האם אני רוצה לרכוש מיומנויות שונות (לדוגמא המשרה שאותה תרצה היא מאמן כושר, אתה צריך תעודת מאמן וכן להכנס לכושר)

  הכל נמצא בידיך! תוכל לבחור מקצוע אותו תהנה לבצע, כשעצם ההנאה תוביל אותך לתוצאות ולסיפוק אינסופי. מאידך תוכל לבחור במשרה שתשאב ממך אנרגיות ללא רחמים. אני ממליצה לקום בבוקר עם חיוך ולהשאירו במהלך כל היום, בין אם החיוך פרוס לעיני כל ובין אם הוא חבוי אי שם בבטן. אני בחרתי במקצוע חיי, ואתה?

   

  נכתב על ידי: יוחי בן שחר, מתמחה בפיתוח וייעוץ עסקי.