מהו אקטואר

  מהו אקטואר

  האם נתקלתם אי פעם בצורך לבצע חישובי פנסיה, הערכת שווי חברות, הערכת שווי נכסים לתהליך גירושין, ייעוץ לתיקי השקעות? אלו הם חלק מהדוגמאות לכל אותם דברים המצריכים את שירותיו של האקטואר. אם כן מהו תפקידו של האקטואר ומהם הכישורים הנדרשים ממנו?


  אקטואר הוא בעל מקצוע העוסק בתחום האקטואריה ותפקידו לבצע חישובים לניתוח הסיכונים הפיננסיים בהם משולבים אלמנטים של אי וודאות. נשמע מסובך אך רגע ומיד נבין בדיוק במה אמורים הדברים. לאקטואר השכלה בתחום המתמטיקה, סטטיסטיקה וכלכלה כמו כן הבנה עסקית ושליטה בחוקים הרלוונטיים לתחום. תפקידו של האקטואר לבצע הערכה פיננסית של סוגיות כלכליות עתידיות, כלומר לכמת בערך כספי את עלותה של הסוגיה  האקטואר משתמש במודלים מתמטיים לחישוב ההסתברות והערכה של סיכויי ההתרחשות של אירועים תוך התחשבות בגורמים שונים כמו אסונות טבע, מלחמות, שינויים פוליטיים ואחרים. חישובים אלו חשובים לתחומים שונים בתעשייה, במערכת הבריאות, ביטוח, פנסיה, בנקאות השקעות ובכל מקום בו להחלטות יכולות להיות השלכות פיננסיות משמעותיות.

  אם כך נראה כי אקטואריה היא מקצוע גלובלי המוכר בכל העולם. מקובל לחשוב כי אנשים העוסקים באקטואריה הם בעלי כישרון מיוחד בפתרון בעיות, בעלי חשיבה אסטרטגית הבנה והכרה עמוקה עם המערכות הפיננסיות הקיימות בשוק.
  כיום מרבים האקטוארים עובדים כיועצים עצמאיים או שכירים בחברת שונות. בתחום הפרטי מועסקים אקטוארים בהערכת שווי חברות בייעוץ למיזוגים, פנסיות ופרויקטים פיננסיים כמו ניהול תיקי השקעות. אקטוארים מבוקשים מאוד בתחום הביטוח בחישובים לתוכניות פנסיה, קצבאות וביטוחי חיים.


  בישראל אקטואר ראשי להיקרא אקטואר F.IL.A.A רק אם הינו חבר מלא באגודת האקטוארים בישראל.